Lamináty pro truhláře Lamináty pro truhláře Lamináty pro truhláře Lamináty pro truhláře Lamináty pro truhláře Lamináty pro truhláře Lamináty pro truhláře Lamináty pro truhláře Lamináty pro architekty
  Přihlášení zpravodaje Máte-li zájem dostávat e-mailem zdarma informace a aktuality o laminátech pro truhláře, prosím zaregistrujte se k odběru.
E-mail  
Jméno Příjmení
Společnost Vyberte prosím Vaše zaměření
 

Rady a nápady pro Váš nábytek

Základní vyjasnění části pojmů a názvů materiálů používaných v moderním zpracovatelském dřevoprůmyslu (DTDL, LTD, CPL, HPL)

Základní vyjasnění části pojmů a názvů materiálů používaných v moderním zpracovatelském dřevoprůmyslu (DTDL, LTD, CPL, HPL)

Budeme se zde zabývat jen nejběžnějšími pojmy a nejběžnějším výstupem z výroby. Samozřejmě u mnoha výrobců jsou drobné rozdíly již ze samé podstaty snahy o odlišení produkce a úsilí získat nějakou výhodu před konkurencí. DTDL, (LTD) „lamino“ desky.
Laminát není lamino

Laminát není lamino

Pozor na zaměňování názvů. HPL - vysokotlaký laminát Jde o velmi odolný materiál. Jeho výroba probíhá ve stacionárních lisech, kde za vysoké teploty a tlaku jsou lisovány kraftové papíry. Na pohledové straně je dekorační folie a na ní je ještě průhledná krycí folie. Povrch může mít mnoho struktur.
HPL (vysokotlaký laminát)

HPL (vysokotlaký laminát)

Jedná se o velmi odolný materiál určený pro výrobu nábytku a dalším použití v interiéru. Dnešní možnosti výběru dekorů, barev, povrchových struktur jsou velmi rozsáhlé. Výroba vysokotlakého laminátu probíhá vždy ve stacionárním lise.

HPL vysokotlaký laminát

je velmi odolný materiál. V základu se jedná o vrstvy papíru sycené fenolickými pryskyřicemi a lisované za vysokých teplot a vysokého tlaku. Horní vrstvu tvoří overlay - trdostní, průhledná ochranná vrstva. Pod ní je dekorační papír.  HPL se vyrábí v mnoha dezénech, barvách, površích. V čechách se od 40 let 20 století také vyráběl vysokotlaký laminát pod obchodním názvem "Umakart". Bohužel do této náročné výroby socialistický stát v podstatě neinvestoval a neumožnil tak budoucí rozvoj. Výroba HPL pod obchodním názvem Umacart tak byla ukončena v roce 2004.

Vysokotlaký laminát - HPL si uchovává své vlastnosti po velmi dlouhoudobu. Jeho povrch má nesrovnatelně vyšší kvalitu oproti povrchu pouze s dekoračním papírem u LTD, LTDL (laminovaným dřevotřískovým deskám). Lamináty HPL nabízí až neuvěřitelné množství designových variant pro opravdu osobní - zakázkový přístup ke klientovi.